Nikiszowiec – perełka na Śląsku

Ciekawe miejsca na Śląsku – Nikiszowiec

Kto z Was słyszał lub może był w tym dziwnie brzmiącym miejscu? Część z Was pomyśli, że to jakieś małe zapomniane miasteczko, a inni przypomną sobie wreszcie znaki drogowe zapraszające do Nikiszowca, które gdzieś codziennie mijają jadąc do pracy. Kiedyś Nikiszowiec należał administracyjnie do Szopienic, potem został włączony do Katowic i tak zostało do dziś.

To mające już ponad sto lat osiedle górnicze, ciągle jest jeszcze niedoceniane, niesłusznie. Zabytkowa architektura kamienic, przejrzyste podwórza, neobarokowy kościół, to jedne z wielu perełek, które tam znajdziecie. Sam Nikiszowiec został wpisany w 2011 roku na listę Pomników Historii.

Brukowy widok na pocztę

Nikiszowiec

Nikiszowiec klasycznie

budynek_poczty

Nikiszowiec

Osiedle górnicze nie musi kojarzyć się szaro i smutno, trzeba to w końcu obalić. ciekawski fotografNikiszowiec bardzo się rozwija pod względem kulturalnym. Organizowane są tam przeróżne wystawy, koncerty, powstają też klimatyczne kawiarnie, jak np. odwiedzona przez nas Zillmann Tea&Coffee – swoim wnętrzem idealnie wpasowująca się w klimat osiedla. Nikiszowiec zdecydowane możemy uznać swoistą perełką na Górnym Śląsku.

w lewo w prawo z podwórza w podwórze

Piękny neobarokowy kościół św. Anny

kosciol_sw_Anny