Uplisciche – Miasto wykute w skale

Na zakończenie naszego krótkiego pobytu w Gruzji, udaliśmy się do oddalonego o ok. 10 km od Gori starożytnego miasta Uplisciche. W wielu przewodnikach można znaleźć porównanie gruzińskiego Uplisciche do jordańskiej Petry. Jest to trochę stwierdzenie na wyrost, jednak warto udać się w to miejsce.

Uplisciche leży w środkowej części Gruzji – w regionie Kartlii Wewnętrznej, nad rzeką Kurą. Znajduje się przy jednej z głównych tras przejazdowych Kutaisi – Tbilisi. Dojazd do Uplisciche nie wymaga wielkiego wysiłku: najłatwiejszym sposobem jest złapanie marszrutki w Tbilisi lub – tak, jak w naszym przypadku bezpośredni dojazd z Gori za 1 lari. W Gori, na dworcu autobusowym odjeżdżają kilka razy dziennie marszrutki w tym kierunku. Dla nas kierowca okazał się na tyle miły, że podwiózł nas pod samą bramę wejściową do muzeum. Za wstęp do środka zapłacimy 1 lari – będąc studentem, albo 3 lari – mając już dawno za sobą okres edukacji 🙂

view 1   Uplisciche 01   view 11

Czym w ogóle jest to miejsce, do którego się wybraliśmy? Co się tam mieściło? Otóż, kilka wieków przed narodzinami Chrystusa została założona tutaj osada, która stanowiła ważny ośrodek polityczny i religijny w Gruzji. Epoka największej świetności tego miasta przypada na ostatnie pięć wieków p.n.e. i kilka pierwszych n.e. – tuż przed nadejściem ery chrześcijaństwa.

view 7

jugs  view 8  view 9

Na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. istniało tutaj duże społeczeństwo, które wykorzystywało naturalne jaskinie do celów mieszkalnych. W późniejszych wiekach Uplisciche pełniło już funkcję dobrze prosperującego miasta – było siedzibą lokalnych władców plemiennych. Od VI w. p.n.e. aż do III w. n.e. osada stała się jednym z najpotężniejszych centrów kulturowych, politycznych i ekonomicznych w Gruzji. Była również siedzibą królewską.

view 6  view 12  sufit

Miasto znajdowało się niedaleko przechodzącego w okolicy Szlaku Jedwabnego, w czasach swojej największej świetności mieszkało tutaj około 20 tys. mieszkańców.

Przyjęcie przez Gruzję chrześcijaństwa, jako religii narodowej zapoczątkowało upadek miasta. Równocześnie w okolicach Uplisciche zaczęły rozwijać się nowe ośrodki miejskie – Mccheta i Tbilisi, co spowodowało, że skalne miasto umierało…

Osada została poważnie zniszczona podczas jednego z barbarzyńskich najazdów Mongołów w XII w. Ostatecznie miasto upadło w XIV w. pozostawiając po sobie wiele pomników dawnej świetności.  Niektóre z nietrwałych części miasta zostały zniszczone w czasie trzęsienia ziemi w 1920 roku.

W przeszłości miasto składało się z trzech części: dolnej, średniej i górnej. To, co dziś możemy podziwiać to, mniej niż połowa dawnej potęgi. Zwiedzanie osady ogranicza się do głównej, miejskiej drogi wraz z jej centralną częścią, a także do górującej nad całością cerkwi z XII w. Niektóre z pozostałych pomieszczeń są zachowane w bardzo dobrym stanie. Duże wrażenie robią m.in. teatr i komnata, nazywana salą tronową królowej Tamary.

view 4          view 5

Skalny zabytek koniecznie trzeba opuścić, udając się w stronę tajemniczego tunelu, który prowadzi do rzeki Kury. Pełnił on kiedyś funkcję wyjścia ewakuacyjnego dla mieszkańców (podczas najazdów), a także używano go do dostarczania wody do miasta. W dole, tuż przy korycie rzeki widać ruiny dawnej wioski, z której mieszkańcy zostali wysiedleni w 1968 r.

tunel          view 10

view 2          view 3

Uplisciche było miejscem wartym odwiedzenia i pewnie nieraz jeszcze tam wrócimy, a Was serdecznie zachęcamy do wybrania się tam, bo naprawdę warto. Cisza, spokój, przypominają o wielkości tego grodu w dawnych czasach. Można poczuć się, jakbyśmy cofnęli się w czasie – do dawnych lat panowania królów, wierzeń i surowego życia.