Skalne miasto – Vardzia

To już będzie ostatni wpis z Gruzji, przynajmniej z tego turnusu:) Gruzję będę jednak jeszcze nie raz odwiedzać, więc i wpisy będą się uzupełniały o nowe miejsca. Dziś zabiorę Was na chwilę do skalnego miasta w Vardzi. W Gruzji są dwa takie miejsca: Uplisciche i właśnie Vardzia. W pierwszym z wymienionych byliśmy w tamtym roku o czym możecie przeczytać tutaj

Vardzia położona jest w południowej części Gruzji, ok. 100 km od uzdrowiskowej miejscowości Borżomi. Dojazd nie sprawia większych kłopotów, droga jest dobra i przy zjedźcie widnieją znaki, które doprowadzą nas do celu.

W drodze do celu... Skalne miasto - VardziaPiękne krajobrazy robią wrażenie!

Spacerkiem wspinamy się coraz wyżej... Skalne miasto - VardziaZ oddali już widać znajome z przewodnika „plastry miodu”

Historia Vardzi sięga XII wieku, gdy to za sprawą króla Jerzego rozpoczęto budowę miasta. Prace potrwały aż do rządów jego córki – królowej Tamary (postaci bardzo cenionej w Gruzji, jej rządy uważane są „Złotym Wiekiem” dla tego państwa).

W pełnej krasie... Fundament solidny, choć trzęsieniu ziemi i to nie straszne

Lato w pełni... Skalne miasto - VardziaCzerwcowe dary natury

Jest ładnie, ale gorąco

Skalne miasto - VardziaSchronienie doskonałe

Skalne miasto - VardziaMożna się tu zgubić

W czasach średniowiecza, wydrążone w skale groty służyły za schronienie przed wrogimi najazdami mongolskimi. Vardzia mogła pomieścić od 20 do 60 tysięcy osób! W mieście-twierdzy mieścił się klasztor, sala tronowa i ponad 3000 komnat, które znajdowały się na 13 kondygnacjach! W Vardzi dział bardzo nowoczesny, jak na tamte lata, system nawodnień pól uprawnych. Co ciekawe, aby wejść do miasta-klasztoru należało znać specjalne tunele, których wejścia znajdowały się niedaleko rzeki Kury. Droga od rzeki do miasta nie jest mała, więc wyobraźcie sobie jaką pracę ktoś musiał wykonać drążąc te tajemne przejścia.

Liczne przejścia, chodniczki, drabinki... W upalne dni znajdziemy tu trochę cienia

Skalne przesmykiLiczne przejścia, przesmyki, które kiedyś były tajemnicą dla najeźdźców

Dobrze zachowane tuneleOto wspomniane tunele – ciągną się kilometrami, nie do wszystkich turyści wiadomo mają wstęp, jednak namiastkę tego można zobaczyć

W 1283 roku miasto nawiedziło solidne trzęsienie ziemi, które zniszczyło prawie 2/3 obiektu. To, co dziś oglądamy jest niestety pozostałością z wielkiej Vardzi.

Vardzia

Do Vardzi warto się wybrać będąc w Gruzji, jednak dla mnie lepszy efekt robi Uplisciche. Miasto o wiele starsze (pochodzące z V w. p.n.e.!), dobrze opisane i co najważniejsze nie tak turystyczne, jak Vardzia.

Komentarz do “Skalne miasto – Vardzia”

Komentarze są wyłączone.