Zorac Karer – Ormiański Stonehenge

Zorac Karer (kamienie mocnych), Karahundż (śpiewające kamienie), a także ormiański Stonehenge to określenia bardzo ciekawego miejsca, położonego 4 km od miejscowości Sisian na południu Armenii. Obiekt ten leży na pagórkowatym terenie (ok. 1 700 m n.p.m.) i zajmuje aż 7 ha powierzchni!

Zorac Karer 01 Zorac Karer 02 Zorac Karer 03

Aby zrozumieć, czym był kiedyś Zorac Karer warto najpierw mu się dokładnie przyjrzeć. Pierwsze informacje, które wyłapuje nasze oko to rozległa, odosobniona przestrzeń pośród pięknych, strzelistych szczytów. Dochodząc bliżej zauważamy liczne, megalityczne, kamienie, które są porozrzucane w różnych miejscach.

trip09 trip12

Bazaltowe skały ustawione są pionowo, ostro sterczą do góry, dochodzą do 2-3 metrów wysokości i nawet 10 ton wagi! Łącznie jest ich tu 223 sztuk, z czego ok. 40 ułożone jest w eliptycznym kręgu – dookoła obiektu uważanego za główny grobowiec. Inną ciekawostką, którą również można szybko zauważyć są specyficzne otwory w ponad 80-ciu z tych skał. Okrągłe otwory o średnicy około 5 cm i głębokości sięgającej 20 cm, umieszczone są na samej górze kamieni.

trip03 trip04
trip05 trip15

Do czego służyły? Po co w ogóle podjęto się wywiercenia ich w tych skałach? Odpowiedzi możemy szukać w dwóch teoriach, które udało mi się znaleźć.

Najważniejsze na czym musimy się skupić to informacja, że ich wiek oraz przeznaczenie nie jest do końca wyjaśnione, choć wielu próbowało się z tym zmierzyć. Kamienie porównuje się do brytyjskiego Stonehenge, choć są od niego o wiele większe i starsze. Zagadkę budowy Zorac Karer próbowali wyjaśnić już naukowcy w średniowieczu. Wspominał o nich w XII wieku Stephanos Orbeljan – biskup, a także historiograf w książce „Historia Sjuniku”. Sjunik to jednostka administracyjna tego regionu, odpowiednik naszego województwa. W książce poruszał temat tajemniczych skał znajdujących nieopodal miejscowości Sisian, chodziło mu oczywiście o Zorac Karer.

Poważne wnioski na temat tego obszaru przyniosły dopiero badania prowadzone tutaj w latach 80. ubiegłego wieku. Naukowcy doszli do wniosku, że 40 ociosanych kamieni, tworzących okrąg wokół grobowca, to pozostałość dawnej, pogańskiej świątyni wzniesionej na cześć ormiańskiego boga Słońce o imieniu Ari. Wiek najstarszych skał oszacowano na 7 500 lat! Jeśli chodzi o pozostałe kamienie, naukowiec przedstawił teorię, że kamienie te były wykorzystywane, jako ogromne, bardzo rozwinięte obserwatorium astronomiczne.

trip13 trip16

Zastanawiacie się teraz pewnie w czym mogą pomóc zwykłe, ustawione pionowo, duże bazaltowe kamienie? Jak można o nich mówić, że tworzą obserwatorium astronomiczne? Otóż, według naukowców, sukces polegał na ich specjalnym ustawieniu względem horyzontu, a także na otworach, które znajdowały się na ich zwieńczeniu. Patrząc przez te otwory w odpowiednie dni w roku (np. pierwszy dzień lata) można było obserwować wschody i zachody słońca. Inne skały, ułożone są w innych kierunkach np. na Księżyc, gwiazdy czy planety.  Czy to nie interesujące, jak ludzie tyle tysięcy lat temu potrafili być dociekliwymi astronomami?

trip18 trip19

I jeszcze jedna hipoteza, która zrobi Wam chaos w głowie, i zniszczy piękną idyllę otwartego obserwatorium astronomicznego. Odnosząc się do otworów, na górze bazaltowych skał, inni badacze doszli do wniosku, że pod względem astronomicznym nie służyły one do niczego sensownego, a wykuto je tylko po to, by ułatwiły transport, a potem ustawienie ogromnych kamieni. Więc, jak widzicie, teorii jest mnóstwo, badacze wciąż nie są zgodni i pewnie długo jeszcze nie będą. A Zorac Karer dalej pozostaje tajemniczym miejscem… !

trip22

3 komentarze “Zorac Karer – Ormiański Stonehenge”

Komentarze są wyłączone.