Klasztor Noravank i Areni

Pewnie już wiecie, że Armenię można porównać do ogromnego muzeum pod gołym niebem. Kraj ten zachwyca turystę pięknymi, tajemniczymi monastyrami (klasztorami) mającymi nie raz ponad tysiąc lat! Ilość monastyrów, które można zwiedzać w Armenii jest ogromna – nie sposób zobaczyć wszystkich. Na pewno warto zaglądnąć do klasztoru w Noravanku…

photo09_Noravank

photo01_Noravank

Noravank położony jest na południu Armenii, nieopodal miejscowości Areni. Robimy sobie krótką przerwę w tej malowniczej wiosce i udajemy się do starej, tradycyjnej winiarni Areni.

Miejscowość Areni znana jest w całym kraju z doskonałego wina. W winiarni produkuje się tylko wytrawne wino (uważane przez smakoszów za jedyne prawdziwe). Na szczególną uwagę zasługuje białe wino produkowane ze specjalnego szczepu winogron o nazwie Golden Seed. W lokalnej winiarni istnieje możliwość zwiedzenia piwnic, gdzie przechowuje się wino w ogromnych, dębowych beczkach. Potem na turystów czeka degustacja tego wykwintnego trunku, a także możliwość zakupu po okazyjnej cenie. Również w Erewanie można kupić wino Areni (market SAS lub Carrefour), ale trzeba uważać, bo na rynku jest wiele podróbek Areni. To prawdziwe, pochodzące z miejscowości Areni nazywa się dokładnie HIN ARENI.

Opuszczając winiarnię udajemy się do Noravanku, kierując się główną drogą na południe. Po przejechaniu około 9 kilometrów dojeżdżamy do ogromnych ścian skalnych, które stopniowo przechodzą w piękny wąwóz usytuowany nad rzeką Arpą. Skręcamy w prawo, tuż za znakiem na Noravank (do pokonania mamy około 8 kilometrów). Rozpoczyna się jedna z najpiękniejszych dróg w Armenii, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Przez około 3 kilometry, jadąc dnem ogromnego wąwozu oglądamy przepiękne dzieła przyrody: liczne groty, jaskinie, ciekawe formy skalne, a także ogromne bazaltowe ściany kanionu.

photo06_Noravank

Kompleks Noravank składa się z 3 kościołów: Matki Bożej (z 1339 roku), Jana Chrzciciela (X wiek) oraz z kaplicy świętego Grzegorza (1275 r.).

photo07_Noravank

Duże wrażenie robi Kościół Matki Bożej – składa się z dwóch części – dolnej i górnej, do której prowadzą bardzo wąskie schody z obu stron drzwi wejściowych. Samo wykonanie kościoła jest przepięknym dziełem sztuki. Na zewnętrznych jego ścianach możemy podziwiać oryginalne płaskorzeźby i miniatury, które zostały wykonane przez mistrza Momika. Wzrok przyciągają również pięknie wykonane drzwi wejściowe na pierwsze piętro. Dookoła kościoła znajduje się wiele przepięknych chaczkarów – kamiennych, ormiańskich krzyży; natomiast tuż przy wejściu do kościołów zostali pochowani tamtejsi księża z rodzinami.

photo03_Noravank

photo02_Noravank

photo10-Noravank

photo04_Noravank

photo05_Noravank

photo08_Noravank