Khndzoresk – Opuszczona skalna osada

Chcemy przedstawić Wam opuszczoną osadę, która znajduje się bardzo blisko od naszego obecnego miejsca zamieszkania. Mowa o Khndzoresku, który położony jest ok. 10 km na wschód od Goris. Jest to nasze ulubione miejsce na niedzielne wypady.

Khndzoresk 01 trip14

Stary Khndzoresk nazywany jest ormiańską Kapadocją – znajdują się tu piękne formy skalne, powstałe w wyniku różnych procesów erozji. Kiedyś, znajdowała się tutaj dobrze prosperująca osada.

trip04 trip08 trip09 trip10

Ludzie mieszkali w jaskiniach (ostatni człowiek opuścił to miejsce w 1972 roku!), prowadząc normalne, spokojne życie. W skalnej wiosce znajdowały się aż cztery kościółki, piekarnia, sklepiki, liczne pola uprawne, a także cmentarz. Można rzec, że mieszkańcom nie brakowało tutaj niczego…

trip13 trip24
trip26 trip27

Do Starego Khndzoresku jedziemy taksówką – popularnym tutaj środkiem transportu (cena liczona jest zawsze za kurs, a nie za osobę, więc im więcej osób wejdzie tym dla każdego lepiej, bo stawka się obniża). Pan dowozi nas pod starą bramę do opuszczonej wsi. Według niektórych badań miasteczko ma ponad tysiącletnią historię!

trip16

Pierwszą napotkaną atrakcją jest ciekawy taras widokowy z widokiem na całe stare miasto. Przy dobrej pogodzie robi niesamowite wrażenie! Osada jest duża, wielopiętrowa, poprzecinana wieloma jaskiniami, wąwozami, a także popularnym tutaj wiszącym mostem.

trip01 trip03

I chyba z tej atrakcji Stary Khndzoresk jest najbardziej znany. Będąc przy głównej ścieżce szybko zauważymy biegnącą w dół, po prawej stronie ścieżkę, która doprowadzi nas do słynnego mostu i skalnego miasta.

trip05 trip07

Most rozwieszony jest nad głębokim wąwozem, a jego długość to ponad 160 m! Ta niesamowita „kładka” pokryta jest ażurową konstrukcją, dzięki czemu widać pod stopami ogromne przestrzenie doliny – u niejednego powoduje to nowe lęki;)

trip11 trip12 trip21 trip23
trip17 trip28
trip18 trip19

Stary Khndzoresk uznawany jest za obiekt zabytkowy. Nieopodal niego znajduje się tzw. Nowy Khndzoresk – niewielka dwutysięczna wieś, w której mieszkańcy trudnią się m.in. pasterstwem.

trip20 trip32
trip29 trip31
trip30