Jezioro Sewan, czyli ormiańskie morze

Morze w Armenii? Przecież to państwo śródlądowe, jak każdemu wiadomo. No więc skąd w Armenii tytułowe „ormiańskie morze”? Otóż w centralnej części kraju istnieje ogromny zbiornik wodny, który jest ponad 8 razy większy od polskich Śniardw! Jezioro Sewan, bo o nim tu mowa robi ogromne wrażenie. Nie sposób go objąć wzrokiem. Jest to największe jezioro Kaukazu, ale także jedno z najwyżej położonych jezior na świecie (1899 m n.p.m.). Zajmuje około 3% powierzchni Armenii, stąd wielu Ormian uważa je za swoje własne, wewnętrzne morze.

Jezioro Sewan 01

Jezioro dzieli się na Mały i Duży Sewan, gdzie pierwsza część jest dosyć płytka, a druga głęboka i zawiera większość wody zbiornika. Z ciekawostek warto wiedzieć, że jezioro zasila aż 28 rzek, a wypływa z niego tylko jedna – Hrazdan.

„wody Sewanu są jak kawałek nieba, które zstąpiło na ziemię pomiędzy góry” – Maksym Gorki

Jezioro Sewan 05

Jezioro Sewan 04

Jezioro Sewan przeżywało w ubiegłym wieku wielu upadków, dosłownie – w związku z pomysłem Stalina, aby nawodnić pobliskie pola oraz zasilić hydroelektrownię, z jeziora spuszczono ogromne ilości wody. Spowodowało to obniżenie jego poziomu o ponad 30 m! Skutki tego procesu były katastrofalne dla lokalnego ekosystemu. Również pod wielkim znakiem zapytania stanęła przyszłość tego największego zbiornika wodnego w Armenii. Szybko jednak znaleziono sposób na uniknięcie zanikania jeziora. Wybudowano specjalny kanał, który do dziś dzień doprowadza do jeziora wody ze zbiornika Keczut na rzece Arpie. Odnotowuje się, że jezioro Sewan podnosi się o około 35 cm rocznie, co znacznie poprawia równowagę ekologiczną w tym terenie.

Jezioro Sewan 03

Jezioro Sewan 02

Nad samym jeziorem, w północnej jego części znajduje się pochodzący z X wieku monastyr Sewanawank. Klasztor jest bardzo malowniczo położony – znajduje się na półwyspie, który jeszcze niedawno był wyspą (przed drastycznym opadaniem poziomu wody). Z monastyru roztaczają się przepiękne widoki na pasma i szczyty górskie.

jezioro Sewan 06

Jezioro Sewan 07

jezioro Sewan_08

Według wielu legend nazwa klasztoru Sewanawank (Czarny Klasztor) posiada podwójne znaczenie. Pierwsze związane jest z kolorem tufu wulkanicznego, z którego zbudowana jest świątynia (szaro-czarne). Drugie odnosi się do dawnych dziejów klasztoru, do którego byli zsyłani księża za swoje przewinienia przeciwko zasadom Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

photo05_Sevan

photo07_Sevan

Jak dostać się do miejscowości Sewan?

Najprościej z Erewania udać się do miejscowości Abovian, która znajduje się w kierunku północnym od stolicy. Stamtąd wyrusza wiele marszutek jadących nad Sewan. Przejazd trwa około godziny i kosztuje tylko 600 dram.

Do Abovian najłatwiej będzie nam się dostać z głównego dworca kolejowego w Erewanie – tuż za nim znajduje się postój wielu marszutek, które jeżdżą do miejscowości Abovian.