Geghard ze ślubem w tle

Będąc w Armenii nie sposób nie odwiedzić sławnego monastyru Geghard, który znajduje się na północny wschód od Garni, tuż nad wąwozem rzeki Azat. Współcześnie istniejący kompleks datowany jest na XII-XIII wiek, czyli na okres rozwoju narodowej kultury (głównie architektury). Pierwsze kościoły wykute były w skale, wiele z nich jeszcze się zachowało w dobrym stanie do dnia dzisiejszego.  Właśnie wspomniane jaskinie świadczą o unikatowości tego miejsca.

Geghard 01

photo04

photo08

photo23

photo22

photo21

photo24

W 2000 roku klasztor został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

photo09            photo06

W jednej z jaskiń bije święte źródełko, które zostało odkryte jeszcze w czasach pogańskich przez ówczesnych mnichów tam mieszkających. Źródełko słynie z posiadania cudownych właściwości.

Monastyr swoją nazwę zawdzięcza bardzo starej legendzie, która mówi, że we wnętrzu tej świątyni przechowywano Świętą Włócznię (orm. geghard), którą zraniony był Jezus wiszący na krzyżu. Sławna włócznia aktualnie znajduje się w zbiorach muzealnych katedry w Eczmiadzynie. Jednak według naukowców nie ma pewności na jej autentyczność.

photo07

photo11

Krajobraz dookoła klasztoru jest bardzo malowniczy – usytuowany jest nad przepięknym wąwozem Geghardzor, nad którym górują strome i bardzo wysokie urwiska. Dobrym pomysłem jest zejść sobie w dół do samej rzeki, by móc napawać się tym widokiem z bliższa.

photo27

Podczas naszej wizyty w Geghardzie odbywał się tam całkiem wystawny ślub, którego przez chwilę byliśmy świadkami.

photo17

photo14

photo18

I na koniec jeszcze lokalni sprzedawcy i muzycy 🙂

photo26

photo25