Świątynia Garni

Około 30 kilometrów na wschód od Erywania znajduje się dawna, letnia rezydencja królów – GARNI. Zabudowa kompleksu zawiera równocześnie elementy hellenistyczne, jak i nawiązujące do zwyczajów budowlanych Ormian. Garni wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co tym samym zalicza ją do wybitnego dzieła architektury światowej.

Garni 01

Garni 02

Garni 03

Świątynia została wybudowana w 2. połowie I w. p. n. e. i poświęcono ją pogańskiemu bogu Mitrze – bogu słońca. W wielu kronikach opisywana była, jako „dom chłodu”. Swoim wyglądem bardzo przypomina ateński Partenon. Jednak nie jest zbudowana z białego marmuru, a z lokalnego ciemnego bazaltu.

Garni 04

Gdy jednak uda nam się znaleźć więcej informacji o Garni, to szybko dowiemy się, że świątynia, którą tak wszyscy podziwiają już dawno nie istnieje! Wskutek silnego trzęsienia ziemi w XVII w. została doszczętnie zniszczona. Jednak pozostało po niej wiele rysunków, opisów itd., które pozwoliły archeologom odtworzyć jej dawną sylwetkę. Etap odbudowy świątyni zakończył się dopiero w 2. połowie XX wieku.

Garni_05

Garni_06

Garni_07

Jak dotrzeć z Erywania do Garni:

Najprościej wsiąść w marszutkę nr 44, która odjeżdża z ulicy Amiryan (na przeciwko hotelu Marriott na Placu Republiki) i dojechać nią na Drugi Masyw – dzielnicę Erywania (ogólnie w Erywaniu jest dziewięć masywów). Koszt przejazdu marszutką po stolicy to 100 AMD. Wysiadamy tuż obok dużego salonu Mercedesa. Na przeciwko od niego znajduje się stanowisko wielu marszutek, trzeba tylko zapytać, która i kiedy odjeżdża do Garni. Koszt przejazdu to tylko 250 AMD, więc naprawdę warto na własną rękę się tam wybrać!

Koszt wstępu do Garni to 1000 AMD.

Garni_08