Erywań – stolica z różowego tufu

Poranek w największym mieście Armenii przywitał nas ciepłym słońcem, więc od razu postanowiliśmy, że chcemy zobaczyć od dawna wyczekiwany Ararat. Okazało się jednak, że szczyt ten można oglądać tylko z kilku miejsc w Erywaniu. Jednym z nich są Kaskady, czyli wyniosłe schody wspinające się po zboczu jednego z okolicznych wierzchołków, poprzecinane licznymi wodospadami. Pora na odwiedzenie Kaskad miała przyjść dopiero pod wieczór, tuż przed zachodem słońca (idealny punkt widokowy).

Udaliśmy się w związku z tym do jednego z najbardziej znanych miejsc w mieście – na Plac Republiki. Jest to centralny plac miejski, miejsce wielu spotkań, wydarzeń i ceremonii. Przy placu znajduje się Muzeum Historii oraz Galeria Narodowa, jednak wizytę w tych obiektach odłożyliśmy na czas zimy, gdy już będzie zbyt chłodno na inne atrakcje znajdujące się na zewnątrz.

Muzeum Historii/Galeria Narodowa:

Erywań 01

Erywań 02

Warto jeszcze wspomnieć, że tuż przed samym wejściem do Muzeum Historii znajdują się „śpiewające fontanny”, które pod wieczór rozbłyskują wieloma kolorami, podskakując przy tym w rytmie puszczanej muzyki – robi to ogromne wrażenie! Warto o nich pamiętać będąc w Erywaniu.

Wiele budynków, powiedzieć nawet można, że większość, zbudowana jest z kamienia zwanego tufem. Jest to tutejszy rodzaj skały – a dokładniej mówiąc skamieniały pył wulkaniczny, który od wieków jest wykorzystywany w budowie kościołów, bloków, domów, a nawet nawierzchni ulic. Tuf nie ma jednego odcienia, inny kolor widać, gdy świeci słońce, a jeszcze inny, gdy pada deszcz.

Wejście do jednego z tutejszych podwórek:

Erywań 03

Kościół świętej Anny oddany do użytku w sierpniu tego roku i XIII – wieczny kościół świętej Matki Bożej Katoghike:

Erywań 04

W drodze na Kaskady można natknąć się na takie oto rzeźby:

Erywań 05

Wspomniane wyżej Kaskady – Centrum Sztuki Cafesjana, to jedno najczęściej odwiedzanych miejsc w Erywaniu. Na poszczególnych poziomach występują liczne rzeźby prezentujące sztukę współczesną. Pod powierzchnią Kaskad znajdują się sale muzealne, których nie zdążyliśmy już zobaczyć. Na samym szczycie długich (i niedokończonych jeszcze) schodów umieszczony jest taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na Ararat (leżący obecnie na terytorium Turcji).

Jedno z pięter Kaskad:

Erywań 06

A tu długo wyczekiwany widok na Ararat:

Erywań 07

Ciąg dalszy nastąpi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *